לצאת מהמינוס

לצאת מהמינוס - כלכלה נכונה

לצאת מהמינוס – הסיפור של רותי ויגאל

הסיפור של רותי ויגאל הוא אולי סיפור של רבים מכם. זהו סיפור של משפחה שנקלעה שוב ושוב לבעיות של מינוס בבנק מבלי לדעת כיצד לפעול כדי לצאת ע"י ניהול כלכלי טוב יותר, כשהבנק מסייע להם לטבוע שוב ושוב בדמות הלוואות שנתנו להם. כדי לצאת ממינוס ישנן כמה דרכים של ניהול כספים יעיל. יזמים ובעלי עסק יכולים לפתח את העסקים שלהם ולהזרים כספים חדשים. בעלי עסק קיים יכולים לצאת עם תוכנית עסקית חדשה לעבר פתיחת עסק חדש ואחרים יקבלו ייעוץ כלכלי מאנשי מקצוע בתחום העסקים. אך מה יעשו רותי ויגאל שאין להם כל עסק או ידע בתחום ניהול פיננסים, וגם לא חשבו על פתיחת עסק משלהם. שניהם שכירים ושניהם עובדים קשה כדי לפרנס את המשפחה שלהם וללא ספק לוקים בתחום ניהול כספים בחשבונם.

שלב ראשון – להכיר בבעיה ולקבל ייעוץ כלכלי

זוגות רבים מתכחשים לבעיית המינוס שלהם. או שהם עושים חישובים מוטעים ומטעים כדי לשכנע את עצמם שאין בעיה בנושא ניהול כלכלי של חשבונם. כדי להילחם במינוס יש להכיר בבעיה ולא לטאטא אותה מתחת לשטיח, לא להתעלם ולא לקרוא להורים לעזרה. יש מינוס כרוני – צריך טיפול שורש. הטיפול השכיח ביותר יהיה ייעוץ כלכלי. ייעוץ כלכלי ניתן לרוב ע"י אנשי מקצוע כלכלנים ונועד למצוא דרכים לצורך התנהלות כלכלית נכונה

שלב שני – שתי אפשרויות לצאת מהמינוס

כדי לצאת מהמינוס הכרוני שלהם היו ליגאל ורותי שתי אפשרויות שהוצעו ע"י ייעוץ פיננסי שקיבלו: להגדיל הכנסות או לצמצם הוצאות. מכיוון שיגאל היה שכיר וגם רותי הם הבינו שלעבוד שעות נוספות זה לא תמיד מעשי, כי יש ילדים בבית וגם כי לא תמיד זה מתאפשר מבחינת המעסיק. השניים החליטו לצמצם בהוצאות ולהתחיל לחיות על פי התקציב שלהם. לשם כך היה עליהם להציב תקציב משפחה ריאלי ואמיתי למצבם כמו בכל עסק שרוצה ניהול פיננסי תקין. ישבו רותי ויגאל מול המחשב וכמו שני יזמים מנוסים רשמו תקציב שלימים היווה תוכנית עסקית מדהימה. רשמו ומחקו, התווכחו על כל סעיף ורמת חשיבותו ובסוף הסכימו על התקציב הראוי למשפחה ועל ניהול כלכלי שונה ממה שהיה עד כה.

שלב שלישי – יישום התוכנית תוך ניהול פיננסי מבוקר

אם החלטתם להוציא לפועל תקציב משפחתי הכולל ניהול פיננסי חדש והחלטתם לצאת לדרך עסקית חדשה, כדי לעמוד בהחלטה שלכם דרושה נחישות, משמעת עצמית ובקרה מתמדת ויום יומית על אותו ניהול כלכלי.
ראשית, יש לרשום כל הוצאה שאתם עושים לאורך היום ולמלא אותה בעמודת ההוצאות היומי מול הסעיף הנכון ולראות האם אין חריגה ממה שהחלטתם. תקציב חודשי מתנהל אחת לחודש, אבל ניהול פיננסי נבון יבדוק הכל באופן יום יומי.
כלל שני, יש לספר אחד לשני על כל הוצאה שאתם מבצעים, כדי שתהיה שקיפות של אותו ניהול פיננסים משותף.
כלל שלישי הוא לצאת לקניות רק עם רשימות מפורטת. כלל רביעי הוא להמעיט ברכישות עם כרטיס האשראי ולנסות תקופה מסויימת להתנהל רק עם מזומן.
ניהול כלכלי נבון יחסל את המינוס! אחרי שתיפטרו מהמינוס שלכם באופן הזה ולאורך זמן, תגלו כי אתם אנשי עסקים לא רעים, ותוכלו לחשוב על הקמת עסק משלכם כדי להגדיל הכנסות ולא רק לצמצם הוצאות.

03-3726075